workTrain

Train

video animation | 2005

› Train
Flash video stream 1:24 min. 5 MB

(text in Czech only)
Projekt se nezabývá konkrétním problémem azylové proceduty, ani se ji nesnaží řešit. Na obecné úrovni pracuje s tématy, příznačné pro uprchlíky jako je nejistota, pocit bez domova, odtržení. Vlak projede, zanechá jen útržkovité dojmy. Osudy lidí k nám pouze problesknou, tak jako skutečné informace v médiích. Sled anonymních příběhů na které rychle zapomeneme. Stejně tak možná přání oněch lidí, potřebu domova, štěstí a lásky. Hodnoty, které si neuvědomujeme když je máme.
Nejčastěji se objevuje záběr na člověka sedícího před televizí v jakési společenské místnosti. Toto je asi nejtypičtější scéna ze života v uprchlických táborech. Neustálé čekání, nuda vyvolaná nemožností pracovat, izolace.
V kontrastu s dokumentárními záběry se objevují reklamní fotografie. Podle jednoduchých klíčových slov jako rodina, domov nebo štěstí vám fotobanka dodá malebné obrázky přímo namíru. Až kýčovitě idilický, neskutečný je svět těchto fotografií, které se však objevují všude kolem nás. Vytvářejí falešný obraz skutečnosti a pro někoho můžou být ve srovnání s jeho životem až frustrující.
Velké barevné kontejnery putují křížem krážem po celém světě, také „bez domova“. Jeden vlak sdílí osudy z mnoha zemí světa. Někde se rozdělí
a každý pojede vlastní cestou. Nebo bude vrácen zpět odkud pochází, aby vzápětí hledal cestu zase jinam.
(zkrácená verze)

this video on youtube
this video on film1.cz
this video on vimeo