currently

Vstávám v 5. Chci vidět východ slunce z moře na druhý straně města. V tu chvíli ještě netuším, jak divnej den to bude. Cesty vedou křížem krážem údolím s obrovskými kaktusy a zakrslými borovicemi. V ruinách románskýho kláštera se motaj nějací šílenci. Vlastně choděj všude kolem po krajině, něco hledaj s igelitkama v rukou. Utek jsem před nima na horu s betonovým křížem a vysprejovanou křížovou cestou. Tady se cítím o něco víc v bezpečí. Mám přehled.

Jdu spát v 5. Saint Denis se probouzí, obloha je samá čára, od letadel. Odpoledne Rafale nebo Mirage, něco jako Grippen. A taky Airbus anebo Libyie? Kolik myšlenek se shlukuje v mraky z jednoho okna v pařížském předměstí?

Ta hora s vysílačem, kterou vidím každý ráno při snídani na terase, není za pěti bloky jak se zdá. Spíš pěti kiláky, za chudými čtvrtěmi hispánských přistěhovalců (čtvrtěmi, co maj dobrý názvy jako třeba Florida), za dálničními obchvaty i příjemnými místy pro piknik ve stínu stromů co maj velký šišky.

4 paneláky naproti mě stojí dnes, zítra, za rok, i když není to navždy. Dnes je jisté hnízdo strak. Pak odletí, to je jasný. Všichni odletíme a svůj domov si uvědomujeme celý život. Odkud jsem a zároveň pocit volnosti mám právě tady. Koukám z okna.

Ve stínu věžatý elektrárny plážujou dvě babky v plavkách, divoký kočky žijící v kamenných hrázích mě nedůvěřivě pozorujou, snědá rodinka pořádá barbeque u výpusti z vedlejší továrny.

Naproti v baráku si celé odpoledne kope kluk s míčem. Překopne zeď, za kterou je v bezpečí. Koukám, co s tím udělá.

Anna Janovská
Libor Svoboda

 

Obloha je samá čára od letadel

 

Klub 29 / Divadlo 29
Svaté Anežky České 29, Pardubice

Výstava: 6. 6.—30. 6. 2011
Vernisáž: 9. 6. v 19h, afterparty 21h Tempelhof

Výstava fotografií Anny Janovské a Libora Svobody, které zajímavým způsobem propojují i dávají do kontrastu jejich zážitky a zkušenosti z každodenního života v cizí zemi.

Pozoruhodnost městských periferií spočívá v jejich vzájemné podobnosti ať jste kdekoliv na světě. Zde převažuje funkčnost nad vzhledem, orgány města se neschovávají pod ušlechtilé fasády, naopak se združují do pletenců dopravních a energetických tepen, nesčetná mohutná srdce pumpují živiny do sítě kultivovaných mozků v centru, nasvěcují výlohy luxusních obchodů, rozbalují hebké koberce před hotely a startují závody sightseesings dvoupatrových autobusů.
Tady je nehybnost, a přesto vnímáme vítr více. Prostorněji, a přesto až nervózně dusno. Plochy barev se rozmělnily na tisíce drobnějších odstínů, do betonových panelákových stěn se vykreslují pukliny a v nich malé kořínky nenápadně drtí to, co má být zapomenuto nejdříve. Bezstarostná procházka s foťákem přes rameno se změnila na stezku odvahy. Vlk může být za každým rohem.

Anna Janovská (*1987) vystudovala ateliér Grafického designu na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Nyní studuje ateliér Intermédia na brněnské FaVU. Věnuje se malbě, fotografii, textu.

Libor Svoboda (*1981) studoval v ateliérech Digitální média a Interaktivní média na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Tamtéž nyní pokračuje v doktorském programu Vizuální komunikace.
Ve své tvorbě se pohybuje napříč různými médii, od fotografie a videa, po prostorové nebo interaktivní instalace. Mezi jeho témata patří především proměny současné společnosti a jejího prostředí.
(www.liborsvoboda.com)

V rámci vernisáže 9. 6. vystoupí od 21h hudební formace Tempelhof

divadlo29.cz

Better City
Better City II